Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0706300R000T9L
Y0706300R000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0706300R000T9L
Brief Description
RES 300 OHM .4W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y0706300R000T9L.pdf
Availability of Y0706300R000T9L
QUANTITY
Y0706300R000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0706300R000T9L
Internal Part NumberEIS-Y0706300R000T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.080" W (6.35mm x 2.03mm)
Height0.310" (7.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0706300R000T9L
Y0706300R000T9L Details Description
Related parts for Y0706300R000T9L
CONN HEADER 30POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 20BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
DSUB RND CABLE CLAMP 37POS 5PCS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER GOLD 8POS datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf