Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07064K70000F0L
Y07064K70000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07064K70000F0L
Brief Description
RES 4.7K OHM .4W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y07064K70000F0L.pdf
Availability of Y07064K70000F0L
QUANTITY
Y07064K70000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07064K70000F0L
Internal Part NumberEIS-Y07064K70000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.250" L x 0.080" W (6.35mm x 2.03mm)
Height0.310" (7.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07064K70000F0L
Y07064K70000F0L Details Description
Related parts for Y07064K70000F0L
RFID HANDHELD READR USB 13.56MHZ datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5MM datasheet.pdf
"F" ACT SIMRLR R=19.5 FOR 170 datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf