Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0716100R000V0L
Y0716100R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0716100R000V0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y0716100R000V0L.pdf
Availability of Y0716100R000V0L
QUANTITY
Y0716100R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0716100R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0716100R000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case-
Supplier Device Package-
Size / Dimension-
Height-
Number of Terminations-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0716100R000V0L
Y0716100R000V0L Details Description
Related parts for Y0716100R000V0L
MOD PWR ENTRY 2POLE QC 2.0MM PNL datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16H/MC16M/X datasheet.pdf
TUNING TOOL datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 62POS 3A datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf