Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y073310R0000F0L
Y073310R0000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y073310R0000F0L
Brief Description
RES 10 OHM 10W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y073310R0000F0L.pdf
Availability of Y073310R0000F0L
QUANTITY
Y073310R0000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y073310R0000F0L
Internal Part NumberEIS-Y073310R0000F0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVFP-3
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension1.575" L x 0.276" W (40.01mm x 7.01mm)
Height0.803" (20.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y073310R0000F0L
Y073310R0000F0L Details Description
Related parts for Y073310R0000F0L
BATTERY LITHIUM 3V CR123A datasheet.pdf
TRANSISTOR RF PNP TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
PC93 SHEET 100X100X1MM datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf