Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0785101R1718T9L
Y0785101R1718T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0785101R1718T9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 101.1718 OHM 0.6W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y0785101R1718T9L.pdf
Availability of Y0785101R1718T9L
QUANTITY
Y0785101R1718T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0785101R1718T9L
Internal Part NumberEIS-Y0785101R1718T9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101.1718
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0785101R1718T9L
Y0785101R1718T9L Details Description
Related parts for Y0785101R1718T9L
RES SMD 430 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 25PPM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
IC TX ESD RS485/422 LP 8-TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" TPL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT CHOKE DATALINE B82789 SERIES datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf