Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078511R0000B9L
Y078511R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y078511R0000B9L
Brief Description
RES 11 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y078511R0000B9L.pdf
Availability of Y078511R0000B9L
QUANTITY
Y078511R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078511R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y078511R0000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078511R0000B9L
Y078511R0000B9L Details Description
Related parts for Y078511R0000B9L
CONN EDGE DUAL .100 R/A 36POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG RED 50' datasheet.pdf
IC DUAL HS MOSFET DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8B 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 262 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf