Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078515K0000B0L
Y078515K0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078515K0000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y078515K0000B0L.pdf
Availability of Y078515K0000B0L
QUANTITY
Y078515K0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078515K0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y078515K0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078515K0000B0L
Y078515K0000B0L Details Description
Related parts for Y078515K0000B0L
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.5A 19 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE ASSY MT-RJ/DUP SC 625 2M datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 25.5MA 72 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf