Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0785160R000T0L
Y0785160R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0785160R000T0L
Brief Description
RES 160 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0785160R000T0L.pdf
Availability of Y0785160R000T0L
QUANTITY
Y0785160R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0785160R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0785160R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0785160R000T0L
Y0785160R000T0L Details Description
Related parts for Y0785160R000T0L
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 1A 22-33 A/T datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 16-TSSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU RESET 1.575V SOT143-4 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 7-20V 1.75A datasheet.pdf
RES 14K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf