Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078520K5000T0L
Y078520K5000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078520K5000T0L
Brief Description
RES 20.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y078520K5000T0L.pdf
Availability of Y078520K5000T0L
QUANTITY
Y078520K5000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078520K5000T0L
Internal Part NumberEIS-Y078520K5000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)