Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0785250R000T0L
Y0785250R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0785250R000T0L
Brief Description
RES 250 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0785250R000T0L.pdf
Availability of Y0785250R000T0L
QUANTITY
Y0785250R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0785250R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0785250R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0785250R000T0L
Y0785250R000T0L Details Description
Related parts for Y0785250R000T0L
KNOB CLR GLOSS.925"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf