Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078526K7000B0L
Y078526K7000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078526K7000B0L
Brief Description
RES 26.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y078526K7000B0L.pdf
Availability of Y078526K7000B0L
QUANTITY
Y078526K7000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078526K7000B0L
Internal Part NumberEIS-Y078526K7000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078526K7000B0L
Y078526K7000B0L Details Description
Related parts for Y078526K7000B0L
CONN HEADER 216POS 1.27MM STR AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FO JUMPER CAB. ASSY-200M 2X LC D datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf