Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078550K0000T0L
Y078550K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078550K0000T0L
Brief Description
RES 50K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y078550K0000T0L.pdf
Availability of Y078550K0000T0L
QUANTITY
Y078550K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078550K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y078550K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078550K0000T0L
Y078550K0000T0L Details Description
Related parts for Y078550K0000T0L
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOTOR TIMER 8PIN SOCKET 240V datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 1.5A 50V DFM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 135MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 14POS .35M datasheet.pdf
RES 17.3K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 145MA 3.1 OHM TH datasheet.pdf