Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0785523R000B0L
Y0785523R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0785523R000B0L
Brief Description
RES 523 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0785523R000B0L.pdf
Availability of Y0785523R000B0L
QUANTITY
Y0785523R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0785523R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0785523R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)523
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0785523R000B0L
Y0785523R000B0L Details Description
Related parts for Y0785523R000B0L
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.00V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 12DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf