Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0785540R100T9L
Y0785540R100T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0785540R100T9L
Brief Description
RES 540.1 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0785540R100T9L.pdf
Availability of Y0785540R100T9L
QUANTITY
Y0785540R100T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0785540R100T9L
Internal Part NumberEIS-Y0785540R100T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)540.1
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0785540R100T9L
Y0785540R100T9L Details Description
Related parts for Y0785540R100T9L
IC REG BOOST SEPIC PROG 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL STRIP PRESSURE P datasheet.pdf
RES 470K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
LED COB WHT 7.5MM 3000K 90CRI datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf