Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07855R11000B9L
Y07855R11000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y07855R11000B9L
Brief Description
RES 5.11 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y07855R11000B9L.pdf
Availability of Y07855R11000B9L
QUANTITY
Y07855R11000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07855R11000B9L
Internal Part NumberEIS-Y07855R11000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07855R11000B9L
Y07855R11000B9L Details Description
Related parts for Y07855R11000B9L
CONN HEADER .100 SINGL R/A 13POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V SOT223 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 450V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 17.27MM datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM 1432MM datasheet.pdf