Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07856K25000T0L
Y07856K25000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07856K25000T0L
Brief Description
RES 6.25K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y07856K25000T0L.pdf
Availability of Y07856K25000T0L
QUANTITY
Y07856K25000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07856K25000T0L
Internal Part NumberEIS-Y07856K25000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.25k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07856K25000T0L
Y07856K25000T0L Details Description
Related parts for Y07856K25000T0L
RES ARRAY 13 RES 820 OHM 14SOIC datasheet.pdf