Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078580R1600T9L
Y078580R1600T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y078580R1600T9L
Brief Description
RES 80.16 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y078580R1600T9L.pdf
Availability of Y078580R1600T9L
QUANTITY
Y078580R1600T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078580R1600T9L
Internal Part NumberEIS-Y078580R1600T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.16
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078580R1600T9L
Y078580R1600T9L Details Description
Related parts for Y078580R1600T9L
SENSOR PRESSURE DIFF 1" H2O 4SIP datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 220VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RJI/PRELINK CORD 4X2XAWG27/7 CAT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 7.50MM datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf