Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078610K7500T0L
Y078610K7500T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078610K7500T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.75K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y078610K7500T0L.pdf
Availability of Y078610K7500T0L
QUANTITY
Y078610K7500T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078610K7500T0L
Internal Part NumberEIS-Y078610K7500T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.75k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078610K7500T0L
Y078610K7500T0L Details Description
Related parts for Y078610K7500T0L
ENDPLATE AP OSC 4 datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 15V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf