Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0786150R000F0L
Y0786150R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0786150R000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y0786150R000F0L.pdf
Availability of Y0786150R000F0L
QUANTITY
Y0786150R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0786150R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y0786150R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0786150R000F0L
Y0786150R000F0L Details Description
Related parts for Y0786150R000F0L
POT 20K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CONTROLLER SOC 208-FQFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
8320-1 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
BATTERY HOLDER 3 AA datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf