Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07861K91100T0L
Y07861K91100T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07861K91100T0L
Brief Description
RES 1.911K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y07861K91100T0L.pdf
Availability of Y07861K91100T0L
QUANTITY
Y07861K91100T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07861K91100T0L
Internal Part NumberEIS-Y07861K91100T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.911k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07861K91100T0L
Y07861K91100T0L Details Description
Related parts for Y07861K91100T0L
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 500MA 12V datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 200MA 200 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED PANEL RED/GRN SNAP-IN datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL59114IRUZ datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf