Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07861R98000F0L
Y07861R98000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07861R98000F0L
Brief Description
RES 1.98 OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y07861R98000F0L.pdf
Availability of Y07861R98000F0L
QUANTITY
Y07861R98000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07861R98000F0L
Internal Part NumberEIS-Y07861R98000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.98
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07861R98000F0L
Y07861R98000F0L Details Description
Related parts for Y07861R98000F0L
JUMPER 25A 3POS WTR 2.5/ZZ datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 50NS 42SOJ datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER Z AXIS 16-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 29A TO263 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 30V 450W datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf