Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078641K0730A0L
Y078641K0730A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078641K0730A0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 41.073K OHM 0.6W 0.05% RAD
Datasheet Download
Y078641K0730A0L.pdf
Availability of Y078641K0730A0L
QUANTITY
Y078641K0730A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078641K0730A0L
Internal Part NumberEIS-Y078641K0730A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.073k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078641K0730A0L
Y078641K0730A0L Details Description
Related parts for Y078641K0730A0L
RES SMD 2.2 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC LATCH CMOS H-S TSOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 28.98VC P600 datasheet.pdf
9XSTREAM 100MW USB 9600BPS COM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 50POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf