Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07865K25000T0L
Y07865K25000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07865K25000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.25K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y07865K25000T0L.pdf
Availability of Y07865K25000T0L
QUANTITY
Y07865K25000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07865K25000T0L
Internal Part NumberEIS-Y07865K25000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.25k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07865K25000T0L
Y07865K25000T0L Details Description
Related parts for Y07865K25000T0L
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 680 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
FUSE 25AMP 690V GG SIZE 000 datasheet.pdf