Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07865K25000T0L
Y07865K25000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07865K25000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.25K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y07865K25000T0L.pdf
Availability of Y07865K25000T0L
QUANTITY
Y07865K25000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07865K25000T0L
Internal Part NumberEIS-Y07865K25000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.25k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07865K25000T0L
Y07865K25000T0L Details Description
Related parts for Y07865K25000T0L
WBB/BB 12 W/O SPIGOT datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
TERMINAL SCREW METRIC HORZ YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 270MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES 82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf