Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0786861R000T0L
Y0786861R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0786861R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 861 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0786861R000T0L.pdf
Availability of Y0786861R000T0L
QUANTITY
Y0786861R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0786861R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0786861R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)861
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0786861R000T0L
Y0786861R000T0L Details Description
Related parts for Y0786861R000T0L
MODULE SCR/DIODE 25A 240VAC PCB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.8V 5SSOP datasheet.pdf
RES 14.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 19POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER VIOLET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf