Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078695K3840T0L
Y078695K3840T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078695K3840T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 95.384K OHM 0.6W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y078695K3840T0L.pdf
Availability of Y078695K3840T0L
QUANTITY
Y078695K3840T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078695K3840T0L
Internal Part NumberEIS-Y078695K3840T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.384k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078695K3840T0L
Y078695K3840T0L Details Description
Related parts for Y078695K3840T0L
TRANS NPN 600V 2A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR 180 NS 3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4.95A 12 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf