Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0789100K000C0L
Y0789100K000C0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0789100K000C0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 0.3W 0.25% RADIAL
Datasheet Download
Y0789100K000C0L.pdf
Availability of Y0789100K000C0L
QUANTITY
Y0789100K000C0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0789100K000C0L
Internal Part NumberEIS-Y0789100K000C0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0789100K000C0L
Y0789100K000C0L Details Description
Related parts for Y0789100K000C0L
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN CAP FOR FEMALE RECEPT datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36-LLP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
IC FAULT-PROT RS485 TXRX 14-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 208QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONN EDGE CARD SMD 100 POS datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf