Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078910R0000A0L
Y078910R0000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078910R0000A0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 0.3W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y078910R0000A0L.pdf
Availability of Y078910R0000A0L
QUANTITY
Y078910R0000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078910R0000A0L
Internal Part NumberEIS-Y078910R0000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078910R0000A0L
Y078910R0000A0L Details Description
Related parts for Y078910R0000A0L
RES 6.2K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 140UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 58A DPAK datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 2.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EM AWARE KIT datasheet.pdf
IC REG CTLR BCK BST PWM 38QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.003 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf