Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078950R0000T0L
Y078950R0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078950R0000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y078950R0000T0L.pdf
Availability of Y078950R0000T0L
QUANTITY
Y078950R0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078950R0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y078950R0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078950R0000T0L
Y078950R0000T0L Details Description
Related parts for Y078950R0000T0L
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT 20-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 127 OHM 1% 30W datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 410-420MHZ 76" datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W DO204AL datasheet.pdf