Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07896K25000T0L
Y07896K25000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07896K25000T0L
Brief Description
RES 6.25K OHM 0.3W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y07896K25000T0L.pdf
Availability of Y07896K25000T0L
QUANTITY
Y07896K25000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07896K25000T0L
Internal Part NumberEIS-Y07896K25000T0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.25k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07896K25000T0L
Y07896K25000T0L Details Description
Related parts for Y07896K25000T0L
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COL 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
TM3685M020BEBA datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 9POS datasheet.pdf