Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0789976R000A9L
Y0789976R000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0789976R000A9L
Brief Description
RES 976 OHM 0.3W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y0789976R000A9L.pdf
Availability of Y0789976R000A9L
QUANTITY
Y0789976R000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0789976R000A9L
Internal Part NumberEIS-Y0789976R000A9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0789976R000A9L
Y0789976R000A9L Details Description
Related parts for Y0789976R000A9L
CAP ALUM 130UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONN MINI-DRAWER 22POS DL 2MM datasheet.pdf
CA 62.5/125 LDDZP SCDUP SCDUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 19MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE 3.6KV 125A M/S 1210 datasheet.pdf