Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078997K6000B0L
Y078997K6000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078997K6000B0L
Brief Description
RES 97.6K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y078997K6000B0L.pdf
Availability of Y078997K6000B0L
QUANTITY
Y078997K6000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078997K6000B0L
Internal Part NumberEIS-Y078997K6000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078997K6000B0L
Y078997K6000B0L Details Description
Related parts for Y078997K6000B0L
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 100VDC 3022 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
CONN ADAPTER 19P-19P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf