Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793121R000T0L
Y0793121R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793121R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0793121R000T0L.pdf
Availability of Y0793121R000T0L
QUANTITY
Y0793121R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793121R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0793121R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793121R000T0L
Y0793121R000T0L Details Description
Related parts for Y0793121R000T0L
IC TXRX DUAL RS232 5V 18-SOIC datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-HTSSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 0.121 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
STRAIN RELIEF LP EURO QK datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
OSC XO 42.3724MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf