Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y079316K9000B0L
Y079316K9000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y079316K9000B0L
Brief Description
RES 16.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y079316K9000B0L.pdf
Availability of Y079316K9000B0L
QUANTITY
Y079316K9000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y079316K9000B0L
Internal Part NumberEIS-Y079316K9000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y079316K9000B0L
Y079316K9000B0L Details Description
Related parts for Y079316K9000B0L
TIE ANCHOR #8 HOL datasheet.pdf
OSC PROG HCSL 3.3V 150PPM OE SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT363 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMD datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 3.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMBIENT LIGHT SENSOR WSOF5 datasheet.pdf
PLUG MALE HORIZ 508MM 8CGREEN datasheet.pdf