Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y079318K7480F0L
Y079318K7480F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y079318K7480F0L
Brief Description
RES 18.748K OHM 0.6W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y079318K7480F0L.pdf
Availability of Y079318K7480F0L
QUANTITY
Y079318K7480F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y079318K7480F0L
Internal Part NumberEIS-Y079318K7480F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.748k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y079318K7480F0L
Y079318K7480F0L Details Description
Related parts for Y079318K7480F0L
CAP TANT 3.3UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
OSC MEMS 5.5296MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf