Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07931K01910T0L
Y07931K01910T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07931K01910T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.0191K OHM 0.6W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y07931K01910T0L.pdf
Availability of Y07931K01910T0L
QUANTITY
Y07931K01910T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07931K01910T0L
Internal Part NumberEIS-Y07931K01910T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.0191k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07931K01910T0L
Y07931K01910T0L Details Description
Related parts for Y07931K01910T0L
RES SMD 133 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 3A STD QC 1.5 PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
M803 55C 55#23 SKT PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT datasheet.pdf