Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07931K91100T0L
Y07931K91100T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y07931K91100T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.911K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y07931K91100T0L.pdf
Availability of Y07931K91100T0L
QUANTITY
Y07931K91100T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07931K91100T0L
Internal Part NumberEIS-Y07931K91100T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.911k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07931K91100T0L
Y07931K91100T0L Details Description
Related parts for Y07931K91100T0L
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REGISTER FILE DL 16X4 24DIP datasheet.pdf
IC LVDS SERDES TX 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 100V 1.4A 6SOP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 30POS datasheet.pdf