Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y079320K0000A0L
Y079320K0000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y079320K0000A0L
Brief Description
RES 20K OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y079320K0000A0L.pdf
Availability of Y079320K0000A0L
QUANTITY
Y079320K0000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y079320K0000A0L
Internal Part NumberEIS-Y079320K0000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y079320K0000A0L
Y079320K0000A0L Details Description
Related parts for Y079320K0000A0L
IC ADC 30MSPS 12BIT LP 28-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 15NS 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A T/H TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SCC GAUGE 0 PSID TO 100 PSID datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 78POS datasheet.pdf