Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793250R000B9L
Y0793250R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793250R000B9L
Brief Description
RES 250 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0793250R000B9L.pdf
Availability of Y0793250R000B9L
QUANTITY
Y0793250R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793250R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0793250R000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793250R000B9L
Y0793250R000B9L Details Description
Related parts for Y0793250R000B9L
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 4.9A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
COVER FOR DIST/SPLCR BLOCK 2POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT .750X.250X54.00" datasheet.pdf
IC ISOLATION AMP 60KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SRT datasheet.pdf