Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793316R000T0L
Y0793316R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793316R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 316 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0793316R000T0L.pdf
Availability of Y0793316R000T0L
QUANTITY
Y0793316R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793316R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y0793316R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793316R000T0L
Y0793316R000T0L Details Description
Related parts for Y0793316R000T0L
IDC CABLE - CKR26G/AE26G/CCE26G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 601A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK WRAPARND CBL REPAIR S datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC SRAM 1M 128X8 3.3V 32-SOJ datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf