Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793369R900T0L
Y0793369R900T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793369R900T0L
Brief Description
RES 369.9 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0793369R900T0L.pdf
Availability of Y0793369R900T0L
QUANTITY
Y0793369R900T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793369R900T0L
Internal Part NumberEIS-Y0793369R900T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)369.9
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793369R900T0L
Y0793369R900T0L Details Description
Related parts for Y0793369R900T0L
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 5 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 66MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 50POS datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 289BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.15MA 5SOT23 datasheet.pdf