Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793369R900T0L
Y0793369R900T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793369R900T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 369.9 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0793369R900T0L.pdf
Availability of Y0793369R900T0L
QUANTITY
Y0793369R900T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793369R900T0L
Internal Part NumberEIS-Y0793369R900T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)369.9
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793369R900T0L
Y0793369R900T0L Details Description
Related parts for Y0793369R900T0L
RES SMD 18 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf
TIE MNT WING PUSH MNT datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
RES 113 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.00/08/135 1.5 BK datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
4X4 20GA TERM F/BACK MO datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 20V 40W datasheet.pdf
CONN CLAMP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270 OHM 2506 datasheet.pdf