Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793500R000T9L
Y0793500R000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793500R000T9L
Brief Description
RES 500 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y0793500R000T9L.pdf
Availability of Y0793500R000T9L
QUANTITY
Y0793500R000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793500R000T9L
Internal Part NumberEIS-Y0793500R000T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793500R000T9L
Y0793500R000T9L Details Description
Related parts for Y0793500R000T9L
CONN RECEPT 26POS RIBBON CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER PIN VERT 3POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 20V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ADC1415S065F1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf