Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0793600R000B0L
Y0793600R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0793600R000B0L
Brief Description
RES 600 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0793600R000B0L.pdf
Availability of Y0793600R000B0L
QUANTITY
Y0793600R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0793600R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0793600R000B0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)600
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0793600R000B0L
Y0793600R000B0L Details Description
Related parts for Y0793600R000B0L
FAN AXIAL 119X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8DFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 100 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
MULTIPLE I/O COMM UNIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf
350 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100 OHM 14SOIC datasheet.pdf