Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y079360R2600T0L
Y079360R2600T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y079360R2600T0L
Brief Description
RES 60.26 OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y079360R2600T0L.pdf
Availability of Y079360R2600T0L
QUANTITY
Y079360R2600T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y079360R2600T0L
Internal Part NumberEIS-Y079360R2600T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.26
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y079360R2600T0L
Y079360R2600T0L Details Description
Related parts for Y079360R2600T0L
OPTOISOLATOR 4.17KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 200MHZ 54TSOP datasheet.pdf