Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y079364K0000T0L
Y079364K0000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y079364K0000T0L
Brief Description
RES 64K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y079364K0000T0L.pdf
Availability of Y079364K0000T0L
QUANTITY
Y079364K0000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y079364K0000T0L
Internal Part NumberEIS-Y079364K0000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y079364K0000T0L
Y079364K0000T0L Details Description
Related parts for Y079364K0000T0L
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 60PS NO LATCH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 83MA 47.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE PIN datasheet.pdf