Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y079370K0000B0L
Y079370K0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y079370K0000B0L
Brief Description
RES 70K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y079370K0000B0L.pdf
Availability of Y079370K0000B0L
QUANTITY
Y079370K0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y079370K0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y079370K0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y079370K0000B0L
Y079370K0000B0L Details Description
Related parts for Y079370K0000B0L
FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8VSSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 20POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 4KV X7R NONSTND datasheet.pdf
GMSTB 2 5/ 3-ST BD:L N SERDE datasheet.pdf
CONN INSERT 6POS F/M SLD CUP datasheet.pdf