Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y079375K0000B9L
Y079375K0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y079375K0000B9L
Brief Description
RES 75K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y079375K0000B9L.pdf
Availability of Y079375K0000B9L
QUANTITY
Y079375K0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y079375K0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y079375K0000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y079375K0000B9L
Y079375K0000B9L Details Description
Related parts for Y079375K0000B9L
CONN HSG RCPT 3POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY SOCKET datasheet.pdf
ADAPTER M/F 3.5MM 26.5GHZ datasheet.pdf