Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y079390K0000B0L
Y079390K0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y079390K0000B0L
Brief Description
RES 90K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y079390K0000B0L.pdf
Availability of Y079390K0000B0L
QUANTITY
Y079390K0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y079390K0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y079390K0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y079390K0000B0L
Y079390K0000B0L Details Description
Related parts for Y079390K0000B0L
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
IC CLK SYNTH LV PECL 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
ANTENNA WIRELESS EXTERNAL datasheet.pdf
GF-GC MONITOR UVR 240 VAC SUPPLY datasheet.pdf