Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0799125K000F0W
Y0799125K000F0W picture photo
Mfg. Part Number
Y0799125K000F0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 125K OHM 1% 0.15W 2512
Datasheet Download
Y0799125K000F0W.pdf
Availability of Y0799125K000F0W
QUANTITY
Y0799125K000F0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0799125K000F0W
Internal Part NumberEIS-Y0799125K000F0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesHTHG
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)125k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2.5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 220°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.023" (0.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0799125K000F0W
Y0799125K000F0W Details Description
Related parts for Y0799125K000F0W
CONN SCKT SIZE 5 COAXICON CABLE datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 3A 3.3V HRZ T/H datasheet.pdf
LED GREEN/ORG DIFFUSED 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf